AbfahrplanAlle Festivals

8. BREMER METAL FESTIVAL

TARCHON FIST + X-ING + NOISE FOREST + METAMORPHONIA + LOST WORLD ORDER + HONEYTRUCK + COBRA CULT + CLEAR SKY NAILSTORM + BLACK ABYSS + BETONENGEL

10.-11.11., Bremen, Bluesclub

AUGSBANGERS METAL MEETING

ARKHAM WITCH + VORTEX + ANGELCRYPT + GODSKILL + DISGRACE AND TERROR + NUCLEAR WARFARE

14.10., Augsburg, Ballonfabrik

AUTUMN ASSAULT FESTIVAL

TARCHON FIST + MILKING THE GOATMACHINE + EXCREMENTORY GRINDFUCKERS + GOREGONZOLA + WULFPACK + DELIRIUM + BURDEN OF LIFE + SPELLBOUND + THE FLESH TRADING COMPANY + FREEDOM CALL

22.-23.09., Gerach, Laimbachtalhalle

AUTUMN MOON FESTIVAL

FRONT 242 + FAUN + SUICIDE COMMANDO + LETZTE INSTANZ + THE BEAUTY OF GEMINA + HERZLEID + BOLLOCK BROTHERS + STONEMAN + KITE + CELTIC PIPES ROCK + VLAD IN TEARS + MERCIFUL NUNS + PSYCHE + BEYOND OBSESSION + THE O'REILLYS AND THE PADDYHATS + HELDMASCHINE + THE BEAUTY OF GEMINA + DRESCHER + INKUBUS SUKKUBUS + RED ZEBRA + BURN + THE RAIN WITHIN + BLACK MAGIC FOOLS + FUCHSTEUFELSWILD + MICROCLOCKS + DRAWING CIRCLES + TAINA + KOCHKRAFT DURCH KMA + GODEX + GASMAC GILMORE + KLIMT 1918 + IRDORATH + RELIQUIAE + BEBORN BETON + ELFERYA + THE MARY HART ATTACK + BRIGIDA PIRATA + LA KEJOCA + BARBAR'O'RHUM + MACCABE & KANAKA

13.-14.10., Hameln, Rattenfängerhalle

BERLIN DEATHFEST

KATALEPSY + CEMETERY RAPIST + ACRANIUS + FLESHLESS + DARKALL SLAVES + SANATORIUM + KRYLITHSIC + PIGHEAD + KORPSE + SCOURGING IMPURITY + OBSCURE MORTUARY + ORPHAN PLAYGROUND SNIPER + INTERNAL BLEEDING + FOETAL JUICE + SCORDATURA + SLOWLY ROTTEN + DYNAMITE ABORTION

06.-07.10., Berlin, Eastend

CHAOS RITVAL

ARCHGOAT + GRAVE MIASMA + BÖLZER + SVARTIDAUDI + CARONTE + ANTIVERSUM + EGGS OF GOMORRH

30.09., CH-Bülach, Guss39

CHRISTMAS BASH

KREATOR + MAX & IGGOR CAVALERA RETURN TO ROOTS + OVERKILL + ROSS THE BOSS + DORO + TURISAS + INSOMNIUM + DESERTED FEAR + BRAINSTORM + WOLFHEART

01.-02.12., Geiselwind, Autohof

DELTA METAL MEETING

FREEDOM CALL + BRAINSTORM + MYSTIC PROPHECY + BURNING WITCHES + HAMMER KING

14.04., Mannheim, MS Connexion Complex

DOOM OVER VIENNA

MONOLITHE + HOUR OF 13 + ARKHAM WITCH + PILGRIM + HOODED PRIEST + ALTAR OF OBLIVION + BLACK CAPRICORN + THE TEMPLE + DESOLATE PATHWAY + BELOW + MESSA + HAUNTED + NAKED STAR

10.-11.11., Wien, Viper Room

EINDHOVEN METAL MEETING

VENOM + MERCILESS + MASTER´S HAMMER + TANKARD + PENTACLE + DOOL + OUR SURVIVAL DEPENDS ON US + BAPTISM + CORONER + EXTREME NOISE TERROR + BLASPHEMY + VERWOED + SABIENDAS + ANTROPOMORPHIA + BALFOR + CARPATHIAN FOREST + DARKANE + DESTRÖYER 666 + DIABOLICAL + DISHARMONIC ORCHESTRA + GHAALS WYRD + HAUNTED + MORTAL STRIKE + MY DYING BRIDE + THE GREAT OLD ONES + CULT OF FIRE + JESS AND THE ANCIENT ONES + SPASM + ENDEZZMA + ANOMALIE + DARKFALL + DYSTOPIA + DISTILLATOR + AUDN

15.-16.12., Eindhoven, Effenaar

EXHUME THE METAL FESTIVAL

FLESHCRAWL + CRANIOTOMY + INFERIA + EKPYROSIS + ABRASIVE + COFFIN CREEP + TRAITOR + CASKET + INTO DARKNESS + T.F.B. + MASS CASUALTY INCIDENT + DISCOMMAND + LEGION OF FATE

26.-27.01., Ostfildern, Zentrum Zinsholz

F.E.K.9 - DAS MONSTERFESTIVAL

LORDI + KÄRBHOLZ + HÄMATOM + UNANTASTBAR + 9MM ASSI ROCK 'N' ROLL + GORMATHON + ROTZ & WASSER + ROCKWASSER + BAD JOKERS + DIE KNAPPEN + THE O’REALLYS & THE PADDYHATS + EXISTENT + ONKEL TOM + NEUROTOX + BÖHSE BENGELZ

06.-07.10., Geiselwind, Eventhalle

FULL METAL OSTHESSEN

ACCU§ER + SHADOWKEEP + ABANDONED + VISIGOTH + CROWN OF GLORY + DELIRIOUS + DIVINER + DARK ZODIAK + PROFET

02.-04.03., Niederaula

H.E.A.T. FESTIVAL

HARDLINE + SINNER + DARE + BROTHER FIRETRIBE + CRYSTAL BALL + SHAMELESS + TUFF + ART NATION + DANTE FOX + DAN REED NETWORK + FM + TYKETTO + DA VINCI + JIM JIDHED + MARTINA EDOFF + LIONCAGE + SUPERNOVA PLASMAJETS

02.-03.12., Ludwigsburg, Rockfabrik

HAMBURG METAL DAYZ

SODOM + ANY GIVEN DAY + KNORKATOR + PHIL RUDD + DER WEG EINER FREIHEIT + TASTE OF GREED + TUXEDOO + JOHN DIVA & THE ROCKETS OF LOVE + DOOL + TROLLFEST + SPOIL ENGINE

22.-23.09., Hamburg, Markthalle

HAMMER OF DOOM

CIRITH UNGOL + WARNING + LUCIFER´S FRIEND + COUNT RAVEN + THE DOOMSDAY KINGDOM + WITCHWOOD + THE TEMPLE + PROCESSION + BELOW + THE VISION BLEAK + PILGRIM + NAEVUS

17.-18.11., Würzburg, Posthalle

HEADBANGER'S OPEN AIR

GIRLSCHOOL + RIOT V + MANILLA ROAD + MORGANA LEFAY + TYRANT + DESTINY + DARKNESS + SYRUS + PSYCHOPRISM + METAL INQUISITOR + RAVAGE + WITCHFYNDE + HITTEN + SPEED QUEEN + SEAX + TRANCE + RAVAGE (US) + EXISTENCE + VULTURE

26.-28.07., Brande-Hörnerkirchen

KEEP IT LOW FESTIVAL

SAINT VITUS + RADIO MOSCOW + MARS RED SKY + KALEIDOBOLT + ELEPHANT TREE + MOUNT HUSH + GODSGROUND + USNEA + BEASTMAKER + NAXATRAS + BRANT BJORK + SEAN WHEELER + BELZEBONG + COLOUR HAZE + THE NECROMANCERS + THE GREAT RIVER IN THE SKY

20.-21.10., München, Feierwerk

KEEP IT TRUE

FLOTSAM AND JETSAM + RAVEN + HITTMAN + WINTERHAWK + GRIM REAPER + SIREN + SARACEN + CEREBUS + BLASPHEME + TAIST OF IRON + STALKER + ALIEN FORCE + IRONFLAME

27.-28.04., Tauberfrankenhalle, Lauda-Königshofen

KNOCK OUT FESTIVAL

POWERWOLF + HAMMERFALL + DORO + KISSIN' DYNAMITE + XANDRIA + SINNER

16.12., Karlsruhe, Schwarzwaldhalle

MAGNIFICENT MUSIC FESTIVAL

PRISTINE + BLACK LUNG + HATHORS + THE END MEN + COOGANS BLUFF + THE SONIC DAWN + THE DAWN BROTHERS + BLACKBERRIES + THE WEIGHT

06.-07.10., Berlin, Roadrunner's Paradise Club

MASTERS OF CASSEL

MORGOTH + ATTIC + IRON THOR + BURDEN OF GRIEF + TYRANEX + MORTAL TERROR + MORAST + CHAOS PATH + WAGNIS

23.12., Kassel. Hotel Reiss

METAL CRASH FESTIVAL

PRIMAL FEAR + KISSIN' DYNAMITE + MYSTIC PROPHECY + REBELLION + SPITE FUEL + MERCURY FALLING

07.10., Gießen, Hessenhallen

METAL FORCE ATTACK

SPACE CHASER + HORNADO + DEVASTRUCTION + SOMEWHERE IN NOWHERE + METHHEAD

23.09., Kamen, JKC

METAL IM WOID

DESERTED FEAR + MACBETH + LORD VIGO + TROLLFAUST + INFERNO + GOREGONZOLA + SYCRONOMICA

22.-23.09., Schrobenhausen, SSV-Sportgelände in der Högenau

METAL ON THE HILL

SODOM + EPICA + GOD DETHRONED + JINJER + EVIL INVADERS + ELLENDE

17.-18.08., AT-Graz, Schlossberg

METALDAYS

CORONER + PRIMORDIAL + GIRLSCHOOL + DIAMOND HEAD + SHINING + BÖLZER + DARKENED NOCTURN SLAUGHTERCULT + ROTTEN SOUND + HECATE ENTHRONED + SCHAMMASCH + ULTHA

22.-28.07., SLO-Tolmin

METALHEADS GEGEN HUNGER

ANKH AMUN + BLACKDRAFT + THUNDER AND LIGHTNING + STRYDEGOR + PARTYTOUR + LUZID + CROSSPLANE + LOGAR´S DIARY + VENTERRA + MYSTIGMA + RED POISON + STREET HAWK

20.-21.10., Berlin, Nuke

MORBVS MAXIMVS FESTIVAL

NOOTHGRUSH + CONAN + MONOLORD + KORPSE + ULSECT + DEPARTE + ALKERDEEL + FLESHLESS + TRIGGER + HURE + GATEWAY TO SELFDESTRUCTION + BLKWVS + NUCLEAR DEVASTATION

20.-21.10., Bischofswerda, Eastclub

NECROSABBAT RITUAL

OMEGA + DEATHHAMMER + SACROSCUM + BLACKEVIL + CHAOSTEMPLE + DISASSELN

25.11., München, Orangehouse

NIKOLAUT

SUPERCHARGER + NITROGODS + V8 WANKERS + SOULDRINKER + NITROVOLT

09.12., Oberhausen, Kulttempel

NRW DEATHFEST

ANAM + ABYTHIC + BEHOLD + BLASPHERIAN + BRODEQUIN + CADAVER DISPOSAL + ENGULFED + ESCARNIUM + FUNERAL WHORE + GOATH + HACAVITZ + INCARCERATION + JUPITERIAN + KRYPTS + LORD GORE + NUNWHORE COMMANDO 666 + PHRENELITH + SARINVOMIT + STHENO + UNDERGANG

22.-23.09., Wermelskirchen, AJZ Bahndamm

PARTY.SAN OPEN AIR

WATAIN + REVENGE + HARAKIRI FOR THE SKY + TOXIC HOLOCAUST + TANKARD + BENIGHTED + THE COMMITTEE + ENDSEEKER

09.-11.08., Schlotheim, Flugplatz Obermehler

RAGE AGAINST RACISM OPEN AIR

VADER + PYOGENESIS + DARKNESS + STORM SEEKER + KAMBRIUM + TYLER LEADS + IGNITION + CONTRA

02.-03.06., Duisburg, JUZ: Die Mühle

RHEIN RIOT

KATATONIA + PRONG + MANTAR + STEAK NUMBER EIGHT

06.10., Köln, Live Music Hall

ROCK HARD FESTIVAL

ULI JON ROTH + CIRITH UNGOL + DIAMOND HEAD + NIGHT DEMON

18.-20.05., Gelsenkirchen, Amphitheater

RUHRPOTT METAL MEETING

ARCH ENEMY + DORO + OVERKILL + ONKEL TOM + INSOMNIUM + MAX & IGGOR CAVALERA RETURN TO ROOTS + GLORYHAMMER + TESTAMENT + DEATH ANGEL + ANNIHILATOR + DESPAIR + WIZARD + UNIVERSE + PHANTOM CORPORATION + ERAZOR

08.-09.12., Oberhausen, Turbinenhalle

SANKT HELL

MANTAR + THE BREW + KARMA TO BURN + DeWOLFF + DOOL + THE PICTUREBOOKS + STEAK NUMBER EIGHT + COOGANS BLUFF + TRANSPORT LEAGUE + HELHORSE + HYNE

27.-28.12., Hamburg, Grünspan

SICKING HIGH ROCK FESTIVAL

TARCHON FIST

23.06., Weselberg, Hauptstraße 70

TANKARD & FRIENDS FESTIVAL

TANKARD + HOLY MOSES + SAPIENCY + PERZONAL WAR + SCORNAGE + PIERATZ

29.12., Frankfurt, Batschkapp

THRASH SPEED BURN FEST

DARKNESS + WARRANT + SCANNER + DEATHFIST + TEUTONIC SLAUGHTER

26.01., Oberhausen, Kulttempel

UNHOLY METAL MAYHEM

DENIAL OF GOD + SULPHUR AEON + ERAZOR + THE SPIRIT + SLAUGHTER MESSIAH + ABYSSOUS + VOLCANIC

24.03., Oberhausen, Helvete

UP IN SMOKE FESTIVAL

GRAVEYARD + SAINT VITUS + ORANGE GOBLIN + UFOMAMMUT + RADIO MOSCOW + WINDHAND + SATAN'S SATYRS + ZATOKREV + SONS OF MORPHEUS + BRANT BJORK + SEAN WHEELER + USNEA + KALEIDOBOLT + STONED JESUS + TONER LOW + BEASTMAKER + LOWRIDER + CHURCH OF MISERY + MY HOME ON TREES + JACK SLAMMER + THE NECROMANCERS

06.-07.10., CH-Pratteln, Z7

WACKEN OPEN AIR

AMORPHIS + ARCH ENEMY + BANNKREIS + BELPHEGOR + DESERTED FEAR + DIRKSCHNEIDER + DORO + EPICA + FIREWIND + IN EXTREMO + KNORKATOR + NIGHTWISH + RUNNING WILD + SEPULTURA + WATAIN

02.-04.08., Wacken

WACKEN WINTER NIGHTS

SCHANDMAUL + GRAVE DIGGER + CORVUS CORAX + LETZTE INSTANZ + TORFROCK + SKYCLAD + IGNIS FATUU + ELVENKING + MR. HURLEY & DIE PULVERAFFEN + COPPELIUS + SÜNDENRAUSCH + JOHNNY DEATH SHADOW + AEVERIUM + IRDORATH + INGRIMM + KRAYENZEIT + ELVELLON

23.-25.02., Wacken

WITCH SABBATH

SPINDRIFT + LASER DRACUL + HEAT

28.10., Oldenburg, MTS

WÜNNSTOCK

ILLDISPOSED + TENSIDE + ALL FOR NOTHING + MÖTEX + AGATHA SHOT

11.11., Bad Wünnenberg, Schützenhalle